Pelenkakiütés kezelése

A pelenkakiütés kezelése nemcsak a baba közérzete, komfortja miatt fontos, de a gombás pelenkakiütés is elkerülhető, ha elejét vesszük a problémának. A pelenkakiütés egyfajta bőrgyulladás, a pelenkával fedett bőrterületet érinti. A pelenkakiütés okai többfélék lehetnek, akár csak a bőr érzékenysége vagy éppen a ritkán cserélt pelus. A gondos ápolás mellett ma már kiváló minőségű popsikrémek, védőkrémek vannak segítségünkre a pelenkakiütés kezelésére.

Mi a pelenkakiütés?

Ha tudjuk, mi a pelenkakiütés, hamar felismerhetjük a tüneteit és még hamarabb hatékonyan kezelhetjük is, elkerülve a további fertőzéseket. A pelenkakiütés a bőr gyulladásos betegségeinek egy formája, a pelenkával fedett bőrterületeken jelenik meg.

A pelenkakiütés elhanyagolása a bőr elfertőződéséhez vezethet, akár gombás, bakteriális fertőzés is felütheti a fejét a problémás területen.

A pelenkakiütés tünetei lehetnek:

  • viszkető, piros, érzékeny bőr a pelenka alatt
  • sebes bőrfelület, piros kiütések, hólyagok
  • sírás, nyűgösség pelenkacsere közben (is)
  • popsi, combok, nemi szervek környékén gyulladt bőr

Pelenkakiütés okai

A pelenkakiütés oka a pelusba került vizelet, széklet, ami felmaródásokat okozhat a pelenka miatt rosszul szellőző bőrön. A pelenka is további kidörzsölődést okozhat, a széklet, vizelet baktériuma pedig gyulladáshoz vezethetnek. Egyes helyzetekben ez még fokozottabb, például fogzáskori vagy valamilyen betegség által okozott megváltozott széklet esetén.

A fogzás-pelenkakiütés közötti kapcsolat közvetett. Nem a fogzás okoz kipirosodást és kiütést a baba popsiján, viszont, ha a fogzás miatt hasmenése van a kicsinek, ez növelheti a pelenkakiütés, a kipirosodás esélyét.

Gombás pelenkakiütés kezelése

A baba gombás pelenkakiütése elsősorban akkor jelentkezik, ha a baba bőre hosszasan nedves, nedvességgel érintkezik. Hogy néz ki a pelenkakiütés? A gombás pelenkakiütés tünetei könnyen felismerhetőek, vöröses-rózsaszín vagy fehér-gennyes hólyagocskák árulkodhatnak róla. Ezek az egyébként is kivörösödött, pelenkával fedett bőrterületen találhatóak. A hólyagos pelenkakiütés még fájdalmasabb, ilyenkor már a baba is nyűgösebb, főként pelenkacserénél.

A pelenkakiütés kezelése és megelőzése szempontjából is fontos, hogy a széklet, vizelet ne irritálja a bőrt, gyakran cseréljük a kicsi pelusát! Langyos szappanos vízzel mossuk le lehetőség szerint, és popsi védőkrémmel kenjük be!

Figyeljünk nagyon oda a baba bőrének elváltozásaira, pirosságára, egy kezdődő pelenkakiütést sokkal könnyebb kezelni, mint egy elhatalmasodott gombás pelenkakiütést.

Ha gombás pelenkakiütésre gyanakszunk, mindenképpen lássa házi gyermekorvos a gyermeket!

Szakavatott szemek azonnal meg tudják állapítani pontosan mivel is állunk szembe, a pelenkakiütés kezelése hogyan történjen!

Pelenkakiütés elleni krém

A pelenkakiütés krémek, pelenkakiütés elleni krémek többfélék lehetnek. A gyermekorvos véleménye alapján szükség lehet receptköteles gombaellenes krémre, baktérium ellenes krémre, komolyabb esetben gyógyszeres kezelésre.

Pelenkakiütés ellen a megelőzés a leghasznosabb, de ha már megjelennek a pelenkakiütés tünetei, körültekintő ápolással sokszor elkerülhető a komolyabb gyulladás kialakulása.

A pelenkát gyakran cseréljük, ilyenkor PH semleges, illatmentes, színezékmentes szappannal langyos vízzel mossuk le a popsit, és töröljük szárazra!

Ezután alkalmazzunk paszta kenőcsöket, melyek védik a baba popsiját és nem áznak le könnyen nedvesség hatására! A pelenkakiütés elleni krémek, a popsi védőkrémek sűrű állagúak, vízlepergetőek és bőrnyugtató, bőrvédő hatásúak.